Odabrani udžbenici za školsku godinu 2020./2021.

« Srpanj 2020 »

Sigurniji internet 2017.

OBILJEŽEN DAN SIGURNIJEG INTERNETA 2017.

Kao i svake godine tako i ove uključili smo se u obilježavanje dana sigurnijeg Interneta u sklopu nastave informatike kroz različite aktivnosti.

S učenicima petih i šestih razreda održan je nastavni sat na temu Ja imam dobru lozinku, a ti?

Cilj sata:

shvatiti važnost i svrhu lozinki, prepoznati obilježja sigurne lozinke, primijeniti pravila sigurne lozinke, pri stvaranju nove lozinke provjeriti sigurnost svoje lozinke
učenici istražuju zašto se ljudi koriste lozinkama, uče o njihovim prednostima te otkrivaju načine stvaranja sigurne lozinke.  Nastavna sredstva i pomagala korištena u radu: online kviz Sigurne lozinke, radni listić Stvaranje sigurne lozinke, aplikacija za provjeru sigurnosti lozinke, online igra Imam dobru lozinku, listić Sigurnosna provjera lozinke; igra Radoznalci u akciji. Kod kuće s roditeljima učenici trebaju proći nastavni listić zalijepljen u bilježnici iz informatike (kratki savjeti za roditelje). Za domaću zadaću učenici trebaju napraviti plakat sa savjetima i pravilima ponašanja na internetu. Raditi mogu pojedinačno ili u paru. Šestaši osim plakata mogu napraviti strip, animaciju i sl.

S učenicima sedmih i osmih razreda održan je nastavni sat na temu Prava i odgovornosti.

Cilj sata:

objasniti povezanost potreba, prava i odgovornosti, izreći svoja online prava i odgovornosti, razlikovati odgovorno od neodgovornoga online ponašanja, navesti posljedice narušavanja prava

Učenici će uočiti i objasniti poveznicu između potreba, prava i odgovornosti. Analiziranjem izmišljenog profila prosudit će ispravnost i posljedice postupaka različitih osoba u odnosu na prava i odgovornosti, navesti primjere ispravnog ponašanja kao i posljedice kršenja prava u digitalnom svijetu.  Nastavna sredstva i pomagala: računalo, projektor, tableti, radni listići Krugovi odgovornosti, Sarin profil, Moj digitalni svijet.Kod kuće s roditeljima učenici trebaju proći nastavni listić zalijepljen u bilježnici iz informatike (kratki savjeti za roditelje). Za domaću zadaću učenici trebaju napraviti plakat sa savjetima i pravilima ponašanja na internetu. Raditi mogu pojedinačno ili u paru. Osim plakata mogu napraviti strip, animaciju, prezentaciju, igru asocijacije i dr.

Svim razrednim odjelima omogućeno je da po dvoje učenika iz razreda sudjeluje u Web kvizu putem kojeg mogu na sam Dan sigurnijeg interneta 07.02.2017. od 7:00 do 19:00 osvojiti jedan od tri ponuđena mobitela (kviz će biti postavljen na stranici www.dansigurnijeginterneta.org).

Radovi učenika bit će popraćeni i objavljeni na školskoj stranici, u holu škole, panou u informatičkoj učionici. Fotografije plakata učenika biti će i u letku DAN SIGURNIJEG INTERNETA 2017. koji će dobiti svi razredni odjeli od 1.a do 8.a, a razrednici će ih moći koristiti u sklopu sata razrednika kao i na roditeljskim sastancima. Temeljit će se ove godine na savjetima za roditelje.

U privitku su radovi učenika.

Literatura:

Fotogalerija: DAN SIGURNIJEG INTERNETA 2017.

Defektologinja Dubravka Coha Seničić i učiteljica informatike Ivanka Švaljek

Sigurniji internet 2017.