Ovaj mjesec: 1904

Štetni staklenički plinovi!

Nesavjesnim ponašanjem čovjek u zemljinu atmosferu ispušta štetne stakleničke plinove. To uzrokuje brojne klimatske promjene, uraganske vjetrove i poplave, a zbog rasta temperature otapaju se ledene sante i ledenjaci ... te odumiru polarni medvjedi.

Mijenjajmo ponašanje!

Promjenom ponašanja i mijenjanjem loših navika svatko od nas može spasiti barem jednog polarnog medvjeda od izumiranja.

Koristimo javni prijevoz! - Započnimo s nečim jednostavnim!

Od sutra u školu krenimo koju minutu ranije - i to pješice. Tako će obiteljski automobil ostati pred kućom i neće u atmosferu ispustiti niti jednu štetnu česticu. Svi će pri tom uštedjeti na potrošnji goriva.

Ta čudesna energija!

Energija nam noću daje svjetlost, pokreće računala, hladi hladnjake ... Ta korisna energija može se proizvesti i uz pomoć vjetra, sunca i drugig obnovljivih izvora tako da za njenu proizvodnju ne ispuštamo u atmosferu štetne plinove.

Sunčeva energija!

Prirodna sunčeva energija može se mudro iskoristiti i kao izvor energije u kućanstvu. Time nećemo ugroziti klimu na Zemlji, a pri tom ćemo uštedjeti za neke druge važne potrebe.

Gasimo žarulje!

Redovito gasimo upaljena rasvjetna tijela kad nam svjetlost nije potrevbna jer ćemo time smanjiti potrošnju te tako važne ensrgije, a i spasiti od izumiranja još jednog polarnog medvjeda.

Štedite električnu energiju!

Uz rasvjetu, bitno je uvijek gasiti i uključene uređaje, čak i kad su u stand by načinu rada, jer i tada troše mnogo energije.

Voda je život na Zemlji!

I voda je neobično važna za život na Zemlji ... pa se i prema njenoj potrošnji trebamo odnositi s brigom jer bi jednoga dana ona, jednostavno mogla nestati. Pri pranju zubiju pazimo da voda ne teče nepotrebno iz slavine. Odnosimo se prema potrošnji vode s jednakom pažnjom kao i prema potrošnji energije.

Štedimo i ljeti!

I ljeti, kad nam je svima vruće, možemo savjesnije postupati s energijom. U vrijeme kada koristimo rashladne uređaje njih treba programirati tako da nas tek ugodno rashlade. Dok ih upotrebljavamo ne bismo smjeli otvarati prozore, a spuštanjem roleta smanjit ćemo nepotrebno zagrijavanje prostora.

Krenimo s dobrim navikama!

Ana-Marija Kiseljak, 8.b

Literatura: www.energetska-efikasnost.undp.hr