« Svibanj 2024 »

Ovaj tjedan: 1973
PROVELI SMO PROJEKT „STEM TJEDAN „
Autor: Ivanka Švaljek, 31. 3. 2022.

Tijekom mjeseca ožujka mnogo je prigodnih datuma za obilježiti i osvijestiti događaje koje predstavljaju, a vežu se uz prirodnu grupu predmeta.

U našoj školi učitelji prirodne grupe predmeta osmislili su projekt „STEM tjedan“ i tijekom jednog tjedna provodili aktivnosti vezane uz točno određene dane koje su htjeli osvijestiti kod učenika. Projekt je trajao u razdoblju od 14. do 23. ožujka 2022.

„STEM tjedan“ započela je učiteljica matematike Tatjana Hršak s obilježavanjem “Dana broja pi“  provođenjem osmišljenih aktivnosti na satovima matematike u sedmim razredima.  Evo nekoliko informacija koje su sedmaši podijelili:

14. 3., ( 3.14) obilježili smo u našoj školi Svjetski dan broja Pi.  Opća skupština UNESCO-a je u studenom 2019. godine proglasila 14. ožujka  (Dan broja Pi) Međunarodnim danom matematike (International Day of Mathematics).

Poznat i pod nazivima Arhimedova konstanta i Ludolfov broj, najčešće je zapisan grčkim slovom π. Za proslavu je izabran 14. ožujka jer su 3, 1 i 4 najznačajnije znamenke ovog broja u decimalnom zapisu. Na isti dan 1879. godine rođen je i Albert Einstein, jedan od najvećih fizičara svih vremena.

Povodom Dana oralnog zdravlja koji se obilježava 20. ožujka, pod vodstvom učiteljice Natalije Ilić učenici 6. i 7. razreda na satovima prirode i biologije osvijestili su važnost oralne higijene te kako ju pravilno provoditi.

Dan nakon, 21. ožujka, više je događaja za obilježiti pa su tako učenici  6. i 7. razreda utvrdili Dan šuma i naučili da u Hrvatskoj postoje i prašume, a saznali su što znači Dan osoba sa Downovim sindromom, tj. kako jedan kromosom mijenja stvari.

Učenici školske zadruge, pod vodstvom učiteljice Ivanke Švaljek, istraživali su vrste češera koje mogu naći u našim šumama, za što oni služe te što se od njih može napraviti te su na svoj  način obilježili dan šuma. Ujedno je i češer ovogodišnja tema Županijske smotre učeničkih zadruga. U privitku su prezentacije na navedenu temu koje su kao projektni zadatak dobili učenici osmih razreda.

Uz Dan vode  na DOD nastavi iz kemije pod vodstvom učiteljice Sanje Dunaj učenici su izradili  mali plakat strukture leda i objasnili zašto led pliva na vodi. Plakat je izradila učenica Sara Inkret, 8.a

Na satovima prirode, 22.ožujka, u petim i šestim razredima obilježen je Dan voda, s naglaskom na važnost života u vodi i očuvanje pitke vode. Učenici petih razreda mikroskopom su proučavali živi svijet u kopnenim vodama.

Za kraj projekta, 23. ožujka, učenici 7. razreda pod vodstvom učiteljice fizike Dubravke Kiseljak Hmelina obilježili su Meteorološki dan kroz aktivnosti na nastavi Fizike. Izveli su pokus s Magdebuškim kuglama koje su svim snagama pokušali razdvojiti.

U obilježavanje Meteorološkog dana uključili su se i učenici koji polaze Foto-video skupinu naše škole, pod vodstvom učiteljice Marijane Martinez,  koji su kao pravi meteorolozi  informirali sve nas o nadolazećoj vremenskoj prognozi. Kakvo nas vrijeme očekuje – pogledajmo u njihovoj prognozi.

U nastavku možete pogledati materijale koji su snimljeni tijekom provedbe projekta.

Hvala svim učenicima i djelatnicima škole koji su sudjelovali u provedbi projekta.

Fotogalerija: PROVELI SMO PROJEKT   „STEM TJEDAN „

Voditeljica projekta: Natalija Ilić