« Listopad 2024 »

Međunarodni dan starijih osoba
Autor: Ivanka Švaljek, 1. 10. 2024.

U utorak, 1.listopada 2024.godine, učenici 1.a i 2.a razreda iz Osnovne škole Side Košutić Radoboj obilježili su Međunarodni dan starijih osoba druženjem s dugogodišnjim trenerom Ivanom Šemničkim, poznatijim po nadimku Žac, a koji je ujedno djed jednog od učenika 1. a razreda.

Međunarodni dan starijih osoba, koji se obilježava 1. listopada svake godine, posvećen je podizanju svijesti o važnosti starijih osoba i zdravog starenja. Ove godine, u sklopu obilježavanja, održan je poseban sat Tjelesne i zdravstvene kulture za učenike prvog i drugog razreda osnovne škole, pod vodstvom trenera Žaca.

Trener Ivan Šemnički, stručnjak za tjelesnu kulturu, održao je trening s ciljem promicanja važnosti tjelesne aktivnosti i zdravog načina života od rane dobi. Fokus je bio na jednostavnim, ali zabavnim vježbama koje potiču tjelesni razvoj, koordinaciju i socijalnu interakciju među djecom. Trener Žac započeo je trening laganim zagrijavanjem koje je uključivalo trčanje u mjestu, kružne pokrete rukama i nogama te osnovne vježbe istezanja. Učenici su sa zanimanjem pratili trenerove upute, pokazujući veliku energiju i entuzijazam. U glavnom dijelu treninga slijedile su igre i vježbe:

• Igre za razvoj motoričkih vještina: učenici su sudjelovali u igrama poput “poligona spretnosti” gdje su morali prolaziti kroz prepreke, trčati, skakati i održavati ravnotežu.

• Timske igre: trener je organizirao timske igre gdje su djeca surađivala u grupama, što je dodatno potaknulo timski duh i socijalizaciju.

• Osnovne vježbe snage: učenici su izvodili jednostavne vježbe snage prilagođene njihovom uzrastu.

Na kraju je slijedilo završno istezanje i opuštanje. Nakon dinamičnog dijela treninga, učenici su izvodili vježbe istezanja i disanja, kako bi se opustili i smirili prije kraja sata. Trener Žac je učenike kroz ove vježbe naučio važnosti pravilnog istezanja nakon tjelesnih aktivnosti.

Učenici su s oduševljenjem sudjelovali u svim aktivnostima. Trening je za njih bio zabavan, ali i edukativan jer su naučili nove vježbe i igre koje potiču njihovu tjelesnu aktivnost. Njihova motivacija i želja za sudjelovanjem bili su vidljivi tijekom cijelog sata, a mnogi su izrazili želju da se ovakvi treninzi održavaju češće. Održavanje treninga povodom Međunarodnog dana starijih osoba bio je uspješan način za promicanje važnosti tjelesne aktivnosti među mlađim generacijama. Trening je potaknuo djecu da budu fizički aktivna i naglasio im koliko je važno njegovanje zdravog načina života već od malih nogu.

Veliko HVALA treneru Žacu na ovako lijepom druženju.

Fotogalerija: Međunarodni dan starijih osoba

Ravnateljica Dijana Šalković