« Svibanj 2024 »

ODRŽANA SVEČANOST 23. NAGRADE SIDE KOŠUTIĆ
Autor: Ivanka Švaljek, 22. 5. 2023.

U subotu 20. svibnja u prostorijama OŠ Side Košutić Radoboj održana je dodjela 23. Nagrade Side Košutić za literarna djela učenika osnovnih škola na temu ''Poljubi grumen zavičajne zemlje i prošapći – hvala''.

Manifestacija Radobojsko proljeće – Dani Side Košutić već se 23 godine održava u Radoboju, a nakon trogodišnje pauze, svečanost dodjele Nagrade održana je uživo. Program manifestacije u organizaciji Kulturno-obrazovnog društva Side Košutić, ove je godine trajao od 15. do 20. svibnja te obuhvaćao literarne i likovne radionice povodom Međunarodnog dana obitelji, Majčinog dana i Svjetskog dana kulturne raznolikosti.

Na literarnom natječaju sudjelovali su učenici 16 osnovnih škole iz cijele Hrvatske, a pristigla su 83 rada. Radove je ocjenjivalo prosudbeno povjerenstvo u sastavu: Ančica Ivanjek, Mirko Ivanjek, Narcisa Brezinščak i Jasenka Marmilić. Povjerenstvo je nagradilo 4 rada, dok je 19 radova pohvaljeno i odabrano za javno izvođenje na svečanosti. Treću nagradu dobila je Ana Laura Klarić, učenica 8. razreda OŠ Side Košutić Radoboj za prozni tekst ''Svijet oko mene'', mentorica je Tamara Poljak Lovrenčić. Drugu nagradu dijele Marta Kosanović iz 8. razreda OŠ Kantrida Rijeka za prozni tekst ''Čarobni prozor moga djetinjstva'', mentorica je Nikolina Šojat te Nikola Savčić, učenik 5. razreda OŠ ''Turnić'' Rijeka za prozni rad ''Moja Klea'', mentorica je Sanja Potočnjak Bilić. Prvu nagradu dobila je Sonja Buga Papeš, učenica 6. razreda OŠ ''Vladimir Gortan'' Rijeka za pjesmu ''Nonićeva ulika'', mentorica je Ljiljana Jurman.

Radove koji su pohvaljeni i čitani na svečanosti napisali su učenici iz različitih dijelova Hrvatske: Brdovca, Martijanca, Marije Gorice, Rijeke, Vidovca, Radoboja, Zlatara, Petrovskog, Đurmanca i Križevaca.

Kulturno-umjetnički program dodjele 23. Nagrade Side Košutić osmislila je i vodila profesorica Dubravka Habjanec. Kroz program su se čitali nagrađeni radovi, nazočnima se obratio Mirko Ivanjek, član stručnog povjerenstva, a zbor Vrijeskice otpjevao je niz pjesama i tako uveličao svečanost. Valentina Gerić je oduševila svojom izvedbom pjesme ''Oko jene hiže''. Na kraju su podijeljene nagrade sudionicima natječaja te priznanja svima koji su pomogli u organizaciji i realizaciji manifestacije.

Sida je ove godine napokon okupila svoje štovatelje i pozvala djecu iz svih dijelova Hrvatske da se izraze kroz pisanu riječ i literarni izraz. Čuli smo mnogo nadahnutih i zrelih misli te osnaženi duhom zajedništva i svečanog ozračja već planiramo sljedeći susret.

Fotogalerija: ODRŽANA SVEČANOST 23. NAGRADE SIDE KOŠUTIĆ

Jasenka Marmilić, dopredsjednica KOD-a Side Košutić