« Svibanj 2024 »

Balogijada 2019.
Autor: Ivanka Švaljek, 3. 6. 2019.

U Svetom Petru Čvrstecu se od 2015. godine na razne načine obilježava rođenje velikog hrvatskog književnika svjetskog glasa - Zvonimira Baloga, koji se rodio 1932. godine, a preminuo 2. studenoga 2014. godine u Zagrebu. Njemu u spomen Područna škola Sveti Petar Čvrstec (OŠ “Grigor Vitez” Sveti Ivan Žabno) raspisala je krasnoslovno-likovni natječaj “Balogijada”.

Na raspisane natječaje pristiglo je 228 snimki učeničkih krasnoslova Balogove poezije i 421 likovni rad inspiriran motivima iz Balogova stvaralaštva iz ukupno 99 škola iz svih krajeva Lijepe Naše (od Slavonije preko cijele kontinentalne Hrvatske, Istre i Kvarnera, Gorskog kotara i Like, pa duž Dalmacije). Za vrednovanje pristiglih radova, podijeljenih u kategorije nižih (1. - 4.) i viših (5. - 8.) razreda osnovne škole, oformljena su stručna prosudbena povjerenstva koja su ocjenjivala pristigle učeničke radove.

Likovno povjerenstvo činili su: Tomislav Buntak, dekan Akademije likovnih umjetnosti u Zagrebu, Ranka Javor, komparatistica i povjesničarka umjetnosti, Manuela Vladić -Maštruko, akademska slikarica i ilustratorica. Krasnoslovno povjerenstvo činili su: Barbara Rocco, glumica, redateljica i scenaristica, Zvonimir Ilijić, filmski i kazališni redatelj, Nikolina Marinić, profesorica hrvatskoga jezika i dramska pedagoginja. Povjerenstvo za ocjenu krasnoslova izabralo je 30 najuspjelijih krasnoslova (15 u kategoriji nižih i 15 u kategoriji viših razreda osnovnih škola).

30. svibnja 2019. godine na završnoj svečanosti 1. Balogijade odabrani učenici krasnoslovili su Balogovu poeziju. Iz naše županije jedini predstavnik sam bila ja, Anamarija Draganić, učenica 6. b razreda (mentorica je Ivana Frajzman, učiteljica hrvatskog jezika).

Nakon nekoliko sati vožnje do Svetog Petra Čvrsteca stigli smo u njihov vatrogasni dom, u kojem se održao natjecateljski dio. Ja sam krasnoslovila Balogovu pjesmu „Pekar“. Kada su svi izvođači završili, otišli smo u njihovu područnu školu i tamo pogledali likovnu izložbu nagrađenih likovnih radova. Ponovno smo se vratili u vatrogasni dom, ručali smopogledali predstavu „Sedmoglavi zmaj“ u izvedbi Teatra Loco Poco.

Kući smo se vratili sretni, puni novih spoznaja i zadovoljstva. Nadam se da ću i sljedeće godine sudjelovati na 2. „Balogijadi“.

Anamarija Draganić, 6. b