« Svibanj 2024 »

16. smotra Učeničkih zadruga Krapinsko-zagorske županije
Autor: Ivanka Švaljek, 27. 5. 2019.

U petak, 24. svibnja 2019. u Radoboju je održana 16. smotra Učeničkih zadruga Krapinsko-zagorske županije. Sudjelovalo je 20 zadruga iz naše županije.

Na samom početku učenici domaćini pripremili su za goste kratki program dobrodošlice, a nakon programa nazočnima se obratila ravnateljica, gđa Milena Veseljak koja je rekla da učenici predstavljaju plodove svojeg rada kroz ovu školsku godinu i na taj način kod njih razvijamo poduzetništvo. Učenici su vrlo sretni što mogu predstaviti svoje radove na jednom ovakvom skupu, a mi (OŠ Side Košutić Radoboj) smo jako sretni što smo domaćini ovakve lijepe manifestacije. Uključivanjem u zadruge djeca razvijaju svoju kreativnost, maštovitost, radišnost, trude se pokazati što rade, a njihove zadruge, kao što se može vidjeti danas ovdje, zaista su raznovrsne.

Brankica Zbanatski voditeljica je podružnice učeničkog zadrugarstva u Krapinsko-zagorskoj županiji te kaže kako se zadrugarstvom bavi od 90-ih godina.

- Možemo se pohvaliti da nas u našoj relativno maloj županiji ima dosta, točnije, registrirano je 25 učeničkih zadruga, koje ne mogu uvijek sve doći na smotru, ali eto, ove je godine ovdje njih 20. Nadam se da će djeca dobro trgovati, jer učeničke zadruge, osim što proizvode, moraju i prodavati, i to je jedina izvannastavna aktivnost osnovnih i srednjih škola te centara za odgoj i obrazovanje, pa i učeničkih domova, koja omogućuje djeci da zarade i stave sredstva u promet. Tako da, uz smotru, ovo je i prodajna izložba, što je važan element u učeničkom zadrugarstvu. Još je nešto važno, a to je praktični rad. Na svakom izložbenom prostoru su, dakle, različiti uradci, u koje je uloženo puno volje i znanja što voditelja, što djece Danas ovdje imamo procjenu u tri kategorije, a ocjenjuje se ustroj učeničke zadruge, njegovanje tradicije i baštine, estetsko uređenje izložbenog prostora, praktični rad. Maksimalno se može skupiti 50 bodova, a gotovo nijedna zadruga ne osvaja ispod 35 bodova, tako da je teško rangirati - rekla je Zbanatski.

Na Smotri su bili i Dragica Benčik, predsjednica Hrvatske udruge učeničkog zadrugarstva, Dražen Vinski, predstavnik Županije, te Anđelko Topolovec, načelnik Radoboja.

Naša je zadruga također prezentirala svoje proizvode i osvojila 9. mjesto. Učitelj Dražen Gerić i učiteljica Ivanka Švaljek bili su uz naše učenike: Simona, Ivanu i Anu. Komisija je posjećivala zadruge te odlučila koja je najbolja. Prvo je mjesto osvojila zadruga SŠ Šudigo iz Zaboka i time se plasirala na Državnu smotru.

Iskrene čestitke svim zadrugama i sretno u daljnjem radu!

Fotogalerija: 16. smotra Učeničkih zadruga Krapinsko-zagorske županije

Luka Cerovec, 8. a