« Svibanj 2024 »

Kajkavski dan
Autor: Ivanka Švaljek, 27. 2. 2019.

U našoj je školi 21. veljače 2019. obilježen Međunarodni dan materinskoga jezika. Taj dan nazivamo još i Kajkavskim danom.

Na satovima hrvatskoga jezika učenici šestih i osmih razreda pisali su pjesme na kajkavskom narječju.

Svečani je program započeo otvaranjem izložbe pokojne gospođe Ivanke Kveton. Učiteljica Laura Kukovačec nazočnim je učenicima i učiteljima rekla nekoliko crtica o životu i radu gđe Kveton. Tako smo saznali da je Ivanka Kveton bila likovna umjetnica. Radila je u jednoj osnovnoj školi u Krapini. Živjela je sama; nije imala ni  muža ni djece. Bila je razrednica i za djecu se brinula kao da su njena. U svoje slobodno vrijeme je crtala, a najčešći motivi su joj bile životinje i priroda. Redovito je održavala subotnje likovne radionice za djecu s teškoćama u razvoju. Nažalost, gđa Kveton je umrla prije 6 mjeseci. Nakon uvodnog dijela, učiteljica Kukovačec nam je pročitala osvrt na izložbu našeg prof. likovne kulture, Ivana Tuđe, a zatim je pozvala sve nazočne da krenu prema školskoj dvorani gdje je uslijedilo obilježavanje Kajkavskog dana.

U uvodnom je dijelu programa Lorena Gotlin otpjevala pjesmu "Dugo me ni bilo". Slijedili su nastupi Tina Jurinjaka s recitacijom Zagorec na moru i Dominika Pažamete koji je također otpjevao pjesmu na kajkavskom. Ovogodišnja gošća bila je Božena Kos. Prije samog susreta sa svim učenicima, Mladi novinari su je imali priliku bolje upoznati provodeći intervju s njom (moći ćete ga pročitati u novom izdanju školskih novina). Učenici Magdalena Guntner, Petar Gutner, Fran Pelin, Lana Broz i Luka Cerovec oživili su gošćinu priču „Kufer za Njemačku“ igrokazom. Božena Kos je književnica iz Zlatara koja piše priče i pjesme na kajkavskom narječju te nam je prigodom Kajkavskog dana pročitala nekoliko svojih pjesama i priča. Zatim je podijelila nagrade za najbolje pjesme pisane tim narječjem: prvo mjesto osvojio je Tin Tušek iz 8. b s pjesmom "Stara hiža"; drugo mjesto pripalo je Emilu Šemničkom iz 3. a za pjesmu „Rožica“, a treće mjesto osvojio je Mateo  Fruk iz 4. b razreda. Na kraju programa su folkloraši otplesali dva plesa.

Završit ćemo s riječima naše današnje gošće: „Nemojte se nigdar sramiti govoriti KAJ!“

Korina Tušek, 6. a i Ana Šemnički, 6. b