« Svibanj 2024 »

Dan obitelji
Autor: Ivanka Švaljek, 20. 5. 2013.

Dan obitelji svake se godine obilježava 15. svibnja, a njime se želi potaknuti djelovanje svih nadležnih subjekata u korist obitelji, pružiti podršku uvažavanju  obiteljskog života, tradicija i običaja te poboljšati kvalitetu života obitelji. Naime, bitna obilježja čovječanstva kao što su: zajedništvo, tolerancija, demokracija, svjetski mir, počinju se izgrađivati u obitelji.

U našoj je školi obilježavanje tog dana započelo već 14. svibnja priredbom u Područnoj školi Gornja Šemnica, a nastavilo se prigodnim programom na sam Dan obitelji, 15. svibnja, u centralnoj školi.

Učenici i učiteljice nižih razreda bili su jako vrijedni i pripremili za svoje roditelje vrlo zanimljiv i raznolik program. Sve je započelo pozdravom ravnateljice svima prisutnima te podsjećanjem na smisao njihovog današnjeg zajedničkog druženja. Uslijedila je video prezentacija sa „zvijezdom dana“ Anamarijom Krležom koju su pripremili učenici 2.a razreda. Anamarija je potom sa zborom otpjevala pjesmu „Tata kupi mi auto“, a učenice Lorena Gotlin i Melani Macan otpjevale su pjesmu „Lutkica na dar“. U nastavku programa učenici su zaista pokazali svu raskoš svojeg talenta. Nizale su se recitacije učenika svih razreda, između kojih smo mogli pogledati zanimljivu prezentaciju o djelu Božidara Prosenjaka „Rođendan“ i igrokaze koji su pripremili učenici 3. i 4. razreda. Cijeli program upotpunio je i nastup folklorne skupine učiteljice Dragice Pospiš s nekoliko folklornih plesova.

Roditelji su s oduševljenjem zapljeskali svakom njihovom nastupu i tako nagradili velik trud koji su učenici, uz nezaobilaznu pomoć svojih učiteljica, uložili u ostvarenje ovog programa. Na kraju je učiteljica Laura Kukovačec zahvalila svima prisutnima i uputila roditelje u malu dvoranu gdje je održano predavanje koje je vodila psihologinja Dragica Slakoper-Lisica iz Obiteljskog centra KZŽ. Tema predavanja bila je obitelj, a posebno uloga roditelja u obitelji te osnovne funkcije u obitelji.

Za to vrijeme učenike je zabavljala dječja spisateljica Mirjana Gaura uz razne pjesme i zagonetke iz svoje nove knjige „Životinjske priče“ koja je izdana u siječnju ove godine.

Kao i svake godine, završni dio programa bili su sportski susreti učenika i roditelja koji su se održali u sportskoj dvorani škole. Uz glasno i žestoko navijanje, djeca su se sa svojim roditeljima natjecala u nekoliko disciplina poput rušenja čunjeva, utrke u vrećama i premještanja predmeta iz obruča u obruč. Unatoč velikom natjecateljskom duhu, ovo je zaista bila prilika da se učenici još jednom uvjere da nije važno pobijediti nego provesti zajedničko vrijeme sa svojim najbližima u igri i smijehu.

Učenici i učiteljice iz Područne škole Jazvine zaključili su trodnevno obilježavanje Dana obitelji priredbom koja je održana u četvrtak 16. svibnja u njihovoj školi. Kao i svake godine roditelji su se s radošću odazvali pozivu na svečanost i uživali u izvedbama svojih malih recitatora, glumaca, pjevača i plesača koji su pokazali veliki talent, ali i trud koji su zajedno sa svojim učiteljicama uložili u svečanost.

Smijeh, sreća i zadovoljstvo na licima prisutnih jasan su znak da je cilj obilježavanja ovog posebnog dana za obitelj postignut, a nadamo se da će se i djeca i roditelji sjetiti važnosti obitelji i ostalih dana u godini!

Fotogalerija: Dan obitelji 2013.