« Veljača 2020 »

Putovanje po Županiji
Autor: Ivanka Švaljek, 19. 11. 2019.

Učenici trećeg a i b te četvrtog a i b razreda iz Radoboja i Jazvina bili su 15. studenog 2019. na terenskoj nastavi po Hrvatskom zagorju.

Cilj je  terenske nastave bio aktivno sudjelovanje učenika pri ponavljanju, utvrđivanju i učenju, otkrivanjem u neposrednoj životnoj situaciji. Učenici  su marljivo proučavali prikupljene materijale o Županiji koje su tijekom puta prezentirali ostalim učenicima. Prvo smo posjetili Pregradu, obišli Muzej, Zagorsku katedralu i  staru ljekarnu. U Velikom Taboru upoznali su se nekadašnjim životom u dvorcu te legendama o Veroniki Desiničkoj i Vili Meluzini. Kako se nekad živjelo na selu vidjeli su u Etno selu u Kumrovcu. Kod spomenika u Zelenjaku otpjevali smo himnu .Putujući kroz Klanjec slušali smo referat o rodnom gradu kipara A.Augustinčića i njegovom radu.  Uz pjesmu i učeničke referate, nastavili smo put kroz Zabok, Oroslavlje do Gupčeve lipe. Podsjetivši se na njezin značaj napravili smo veliko kolo oko nje sa nadom da se ona nikad ne zaboravi, a prošlost ne ponovi. U dvorcu Oršić upoznali smo se sa Seljačkom bunom i njezinim posljedicama. O ljepoti našeg zavičaja uvjerili smo se prekrasnim pogledom   sa perivoja dvorca i spomenika Matiji Gupcu.

Na povratku je proveden kviz znanja. Sva su djeca s radošću sudjelovala i pokazala zavidno znanje o poznavanju svoje Županije. To je još jedan dokaz da se znanja bolje usvajaju i trajnije ostaju ako se neposredno dožive.

Fotogalerija:        Putovanje po Županiji

učiteljice Dragica, Karmen, Ana i Gordana