Treći susret projekta Emocionalna avantura kroz čitanje održan je 14. veljače. Kako je taj dan posvećen ljubavi i mi smo se htjeli dublje upoznati s tim osjećajem. Za motivaciju, učenici su na mala srca napisali svoje asocijacije na ljubav te smo ih stavili na ploču. Otkrili smo da postoje različiti oblici ljubavi te raspravljali o načinima kako možemo pokazati ljubav jedni prema drugima.
Zatim je knjižničarka Jasenka iz Velike knjige emocija pročitala priču ”Čarobni džem”. Iz priče su učenici saznali da je ljubav jedan od najljepših osjećaja koji liječi sve probleme, bolesti i nevolje. Čaroban džem koji je izrađivala djevojčica Slatkica pomagao je svima koji bi ga probali jer je u sebi imao čaroban sastojak – ljubav. Učenici su podijelili svoja razmišljanja o tome što ljubav znači za njih te kako je možemo osjetiti – kroz riječi, djela, ali i hranu pripremljenu s pažnjom. Postavljeno im je pitanje: Može li ljubav imati okus? Kako bi otkrili odgovor, učenici su kušali poseban džem uz poseban zadatak – otkriti skriva li se u njemu tajni sastojak: ljubav! Učenici su pažljivo okusili slatki zalogaj, osluškujući ne samo okuse i mirise, već i osjećaje koje im izaziva. Nakon degustacije, razmijenili su dojmove i raspravljali o tome je li džem poseban te što bi ga učinilo “čarobnim”. Nadahnuti pričom i kušanjem džema, učenici su osmislili vlastiti Recept za ljubav. Na papirima u obliku staklenki napisali su svoje sastojke ljubavi – poput prijateljstva, zagrljaja, osmijeha i dobrote. Njihovi maštoviti recepti pokazali su kako ljubav možemo dijeliti s drugima kroz male, ali značajne geste.
Radionica je završila zajedničkim zaključkom: ljubav nije samo osjećaj, već i način na koji se ponašamo prema drugima. Spojili smo priču, igru i iskustveno učenje te na zabavan način istražili emociju ljubavi i njen značaj u svakodnevnom životu.
Jasenka Marmilić, stručna suradnica knjižničarka