« Ožujak 2024 »

Korisni savjeti

KORACI U KOMUNIKACIJI UNUTAR ŠKOLE

Osim što je obrazovna, svaka škola je i odgojna institucija i cilj nam je uspostaviti dobru komunikaciju učenik-učitelj, učenik-učenik i roditelj-učitelj te izgraditi svijest o značaju vlastite odgovornosti. Važno je da se u školi i u odgojno-obrazovnim situacijama kreira klima razumijevanja i slobode izražavanja uz međusobno poštovanje svih dionika nastavnog procesa.

O problemu ili nastalom konfliktu učenik ili roditelj treba obavijestiti razrednika i zatražiti pomoć. Nisu li zadovoljni s rješenjem problema, učenik i roditelji obraćaju se pedagoginji škole. Ako pedagoginja škole ne može riješiti problem, učenik i njegovi roditelji obraćaju se ravnatelju škole.

U slučaju da roditelji imaju pitanja vezana za predmetne učitelje ili postoje određene nejasnoće, javno su objavljeni termini individualnih razgovora s predmetnim učiteljima. Stoga, molimo sve roditelje da se u takvom slučaju prvo obrate predmetnom učitelju. Ako u tom slučaju roditelj ne dobije potrebni odgovor, može se obratiti pedagoginji škole, a ako i ona ne može dati odgovor na pitanje ili nejasnoću, roditelj se obraća ravnatelju škole.

Savjeti
Kako spriječiti seksualno nasilje – Pravilo donjeg rublja
Autor: Ivanka Švaljek, 4. 11. 2011.

Pravilo donjeg rublja praktično je rješenje za sprječavanje seksualnog nasilja djece.

To pravilo znači da ih netko drugi ne bi smio dodirivati po dijelovima tijela koji su prekriveni donjim rubljem.
Vijeće Europe  je osmislilo materijale za pomoć roditeljima u podučavanju Pravila donjeg rublja.
Materijali  uključuju:
Animirani film “Kiko i ruka“
Priču koju roditelji mogu čitati svojoj djeci u dobi od 3-7 godina
Plakate i razglednice
Navedene materijale i informacije možete pronaći na stranicama Ministarstva  obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti.