Projekt Šafran započinjemo sadnjom lukovica žutoga šafrana
Autor: Ivanka Švaljek, 9. 11. 2020.

Ove  godine nastavlja se sudjelovanje naše škole u Projektu Šafran. Riječ je o međunarodnome projektu u kojem sudjeluju brojne škole  iz cijeloga svijeta, a pokrenula ga je Irska zaklada za edukaciju o Holokaustu.

Navedena zaklada, u suradnji sa Spomen područjem  Jasenovac osigurava lukovice žutoga šafrana za svaku školu koja sudjeluje u projektu. Lukovice se, kao uspomena na djecu stradalu u Holokaustu, sade od sredine rujna do sredine studenoga. Tijekom Holokausta stradalo je milijun i pol židovske djece, ali i tisuće drugih. Žuta boja šafrana simbolizira žutu boju Davidove zvijezde koju su Židovi nosili prišivenu na odjeću kako bi se razlikovali od ostalih građana.

Cvjetovi šafrana podsjećaju nas na prekinuta djetinjstva i svu djecu koja su stradali tijekom tog razdoblja hrvatske, europske, ali i svjetske povijesti. No, cvjetanja šafrana u proljeće govori i da nada uvijek postoji, da svako strašno razdoblje dođe svojemu kraju, a novi životi započinju svoje puteve. Sjećanje na stradale treba nastaviti živjeti i prenositi se na nove generacije. Njihova žrtva treba ostati upamćena. Projekt Šafran upoznaje  i educira mlade o Holokaustu te o važnosti međusobnog uvažavanja i prihvaćanju različitosti.  Učenici saznaju o opasnostima koje nam prijete od diskriminacije i predrasuda o onima koji su drugačiji i koji se od nas razlikuju.

Šafrani cvjetaju početkom proljeća, upravo u vrijeme kada obilježavamo Dan sjećanja na Holokaust, 27. siječnja. Učenici će do tada vrijedno pratiti napredovanje šafrana te se dodatno  educirati o ovoj temi.  Nositelji projekta su učenici osmih razreda zajedno s učenicima koji sudjeluju u radu Dodatne nastave Povijesti. U petak, 6. studenog 2020. godine učenici 8.a razreda posadili su lukovice šafrana pod vodstvom učiteljice Povijesti Valentine Krušelj, a u suradnji s razrednicom Tatjanom Hršak. Mjesto gdje smo ih posadili označili smo na prikladan način kako bi učenici znali gdje da očekuju prve šafrane koji će niknuti. Nadamo se da će oni  izrasti krajem siječnja, kada će učenici na prikladan način obilježiti i Dan sjećanja na Holokaust.

Fotogalerija: Projekt Šafran

učiteljica Valentina Krušelj