ŠKOLSKI MEDENI DAN U JAZVINAMA
Autor: Ivanka Švaljek, 8. 12. 2018.

U sklopu programa  Hrvatske poljoprivredne agencije u kojem naša škola sudjeluje, u petak 7. prosinca 2018. u 1./3.b razredu održan je Školski medeni dan i promocija hrvatskih pčelinjaka.

7. prosinca slavi se dan Svetog Ambrozija, zaštitnika pčela i pčelara pa se upravo na taj dan želi skrenuti pažnja na važnost ove zdrave namjernice. Nakon kratke prezentacije koju nam je ustupila sama Agencije i gdje smo naučili o tome kako pčele proizvode med, tko je trut,matica, a tko su radilice. Pogledali smo i kratke video uratke koje nam je ustupio pčelar Ivan Šoštarek u kojima smo vidjeli kako izgleda roj pčela te sam proces vađenja saća punih meda iz košnica, koja je sve oprema potrebna za to  te kako se med iz tih istih saća vrca i puni u staklenke. Dakle, učenici su mogli vidjeti cijeli proces nastajanja meda kroz prezentaciju i video uratke.  Osim toga, učenici su kušali cvjetni i bagremov med te smo proučavali kako izgledaju saće koje su bile košnici, pčelinji vosak i propolis. Učenicima prvog razreda Agencija je pripremila i prigodne poklon vrećice u kojoj se nalazila slikovnica „Pčelica Jelca i medo Edo“ koju smo pročitali, a isto tako učenici su u vrećici dobili i staklenku meda koju su ponijeli kućama. Medeni dan ne bi bio potpun da nismo pogledali i dobro poznati crtani film o vrlo vrijednoj i marljivoj pčelici koja čuva svoju košnicu, „Pčelica Maja“. U  blagovaoni učenicima je poslužen medeni doručak, učenici su med stavljali na kruh ili njime zasladili čaj. Nakon takvog medenog i slatkog dana osjećamo se zdravije i svakako ćemo težiti tome da nam med bude jedna od najvažnijih namjernica u prehrani.

Fotogalerija: ŠKOLSKI MEDENI DAN U JAZVINAMA

Učiteljica Ana Bartolec