Svevremenska škrinja

Dana 17. listopada predstavljen je projekt „Bake i djedovi u školskim klupama“.
Uvodnu riječ održala je učiteljica Vesna Horvat iz PRO Šemnica Gornja i zanimljivim predavanjem govorila nam o događajima – crticama  iz radobojske povijesti.

U nastavku je slijedila prezentacija učiteljice Laure Kukovačec i  4.a  razreda koji su nam na svoj način predstavili „Kaj su jeli naši stari“. Nakon što su završili s izlaganjem učenici su publici podijelili recepte starih jela koje su NEKAD radile bake. Bila je to vrlo zanimljiva ideja kako bi se i DANAS ta jela pokušala napraviti kod kuće.
Neka od jela iz prošlosti su prežgana juha, bundevine koštice,  grah, repa, žganci, kaša od heljde,… Od začina koristili su samo svinjsku mast i ulje od bundeve.
Učenici iz PRO Jazvine izradili su maketu škole u budućnosti. Učiteljica Tamara Poljak sa svojim je učenicima imala prezentaciju o povijesti školovanja u Jazvinama.

Učenici viših razreda proteklih su se nekoliko mjeseci bavili projektom Bake i djedovi u školskim klupama. Projekt su realizirali na satima hrvatskoga jezika s učiteljicom Leonardom Vorih. Učenici su prikupljali čitanke, bilježnice, svjedodžbe, fotografije i lektire koje su čitali bake i djedovi. Osim prikupljanja stare građe, sa svojim bakama i djedovima proveli su zanimljive razgovore te su ih upitali ponešto o načinu školovanja i načinu vrednovanja. Najdraže stihove i lektire naših djedova i baka učenici su izložili na plakatima, a prikupljena zbirka građe nalazi se u holu gdje ju možete pogledati. U holu škole također se nalazi i povijesni kutak u kojem se nalaze najstariji sačuvani izvori o povijesti školstva u Radoboju. Istraživanjem povijesti naše škole bavila se učiteljica Magdalena Želimorski na satima povijesti zajedno sa svojim učenicima.
Učiteljica kemije Maja Potočki pozvala je predstavnike svih razreda kako bi u svevremensku škrinju ubacili poruke budućim generacijama.
Učiteljica Karmen Martinić svoje je učenice Mlade rudarice naučila kako se to DANAS pleše. Učiteljica Dragica Pospiš sa svojom je folklornom skupinom predstavila Igre i plesove. Predstavili su i svoj DVD na kojem se nalaze igre i plesovi koje učenici mogu naučiti. Po završetku predavanja svi učenici su izašli van na školsko dvorište i tako isprobali razne igre i plesove kao što su školica, preskakanje stolčića, ide maca oko tebe, križić – kružić, zdenček i mnoge druge. Nadamo se da ćete ih svi pokušati igrati već SUTRA sa svojom djecom ili učenicima.

Fotogalerija: Svevremenska škrinja

Pripremila učiteljica hrvatskoga jezika Mia Mališ.

objavio: Ivanka Švaljek   datum: 18. 10. 2018.

« Studeni 2018 »