MLADI ČUVARI PRIRODE – projekt „PTIČEK“

Ove godine naša škola sudjelovala je u dvodnevnim radionicama u sklopu projekta "Ptiček" - programa  senzibiliziranja i potvrđivanja mladih čuvara prirode u Krapinsko – zagorskoj županiji“. Projekt je po 11 puta organizirala Javna ustanova za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Krapinsko-zagorske županije .

Iz naše škole sudjelovale su četiri učenice: Korina Tušek, Petra Strahinec, Silvija Žun i Lorena Inkret, pod vodstvom profesorice Milene Posavec.

Radionice su održane 18. i 19. rujna 2018. godine, na Bedekovčanskim jezerima  te na području značajnog krajobraza Zelenjak - Risvička i Cesarska gora.

Cilj radionica je razviti kod učenika senzibilitet u promatranju prirode oko sebe u svrhu njene zaštite, a pri tome im je pomogao stručni tim trenera sa Šumarskog fakulteta u Zagrebu, Prirodoslovno matematičkog fakulteta iz Zagreba i Javne ustanove za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode KZŽ.

Učenici su na terenskim radionicama učili o mjerama zaštite prirode i zaštićenim prirodnim vrijednostima, vodenom i šumskom ekosustavu, te bogatstvu biljnih i životinjskih vrsta koje obitavaju na navedenom području. Jedan dio radionica odnosio se na Natura 2000 područje rijeke Sutle, te obilazak geološke poučne staze na Risvičkoj gori gdje su učenici učili o geološkoj prošlosti Zemlje, vrstama stijena, minerala i fosila. Učenici su izrađivali hotele za kukce koje će postaviti kod svoje škole, te su prikupljali uzorke invazivne vrste hrastove stjenice. Također su imali prilike vidjeti i upoznati invazivne vrste riba – babuška i patuljasti somić, te su sudjelovali u ručnom piljenju grana.

Po završetku radionica župan Krapinsko-zagorske županije Željko Kolar i voditelj projekta prof.dr.sc Ivan Martinić na svečanoj su dodjeli, svim učenicima - polaznicima radionica, uručili potvrde i prigodne nagrade (ruksake i majice) čime su postali nova, sada već jedanaesta generacija malih čuvara prirode u Krapinsko-zagorskoj županiji.

Fotogalerija:  MLADI  ČUVARI  PRIRODE – projekt  „PTIČEK“

Voditeljica Milena Posavec, prof.

objavio: Ivanka Švaljek   datum: 21. 9. 2018.

« Studeni 2018 »