« Ožujak 2024 »

TERENSKA NASTAVA AQUATICA I CONTESSA
Autor: Ivanka Švaljek, 7. 5. 2018.

U srijedu 2.svibnja 2018.učenici 1.a, 2.a i 4.a realizirali su terensku nastavu u Karlovcu i Draganiću (Budrovci). U terenskoj nastavi sudjelovalo je 45 učenika i četiri pratitelja (učiteljice Dragica Pospiš, Ivanka Ferk i Karmen Martinić i edukacijski rehabilitator Dubravka Coha Seničić).

Polazak ispred škole je bio u 8.00 sati. U 9.30 sati stigli smo u Karlovac u razgledavanje Aquatice, najvećeg slatkovodnog akvarija u Hrvatskoj. Učenici su bili podijeljeni na dvije skupine, svaka sa vodičem. Ribe koje se nalaze u Aquatici mogu se pronaći u sve četiri rijeke na kojima leži Karlovac, od njihova izvora pa sve do ušća. Vodič je sve zanimljivo objašnjavao. Učenici su mogli vidjeti mnoge ribe poput šarana, pastrve, mrene i mnoge druge. Nakon malo dužeg hodanja, ulaskom u špilju učenici su mogli vidjeli još zanimljivije vrste riba. Svima se najviše svidjela riba izrazito dugačkog nosa. Na izlasku su učenici kupovali suvenire poput zdjela, naušnica i broševa s motivima različitih riba. Na posjed Contessa stigli smo u podne. Došavši na imanje „Contessa“, učenici su se, u pratnji kostimiranih voditelja, najprije prošetali dvorištem te upoznali sa životinjama u dvorištu – mačkom, konjima i kozicama. U kuriji staroj 300 godina razgledali su različite bajkovito uređene prostorije, a sudjelovali su i u programu „Biraj svoju ulogu“ gdje su, oblačeći različite stare kostime u sobi za bal te birajući između drvenih mačeva i štitova, preuzimali uloge vitezova, princeza, grofova i grofica te se učili običajima i ponašanju na dvoru. Sve je to dio certificiranog programa „Contessa“. Uz vodstvo princeze-animatorice naučili su kraljevski naklon i ples. Nakon toga otišli su u lovačku sobu gdje su slušali legende i priče o kuriji staroj više od 300 godina. Također su imali i organizirani kraljevski ručak za vrijeme kojega su djeca ponovila bonton. Slijedile su sportske igre na igralištu ili odmor na dekicama koje su čekale na mekanoj travi. Prije polaska kući, vlasnica imanja razveselila je učenike dovevši pred njih ponija Martina. Pokazao je nekoliko trikova koje je naučio i nasmijao sve svojim valjanjem na puteljku. U 16.30 sati pozdravili smo se s domaćinima i krenuli prema Radoboju.

U 18 sati stigli smo u Radoboj. Na parkiralištu škole čekali su nestrpljivi roditelji. Učenici su nasmijanih lica izlazili iz autobusa i komentirali da im je ovo najbolja terenska nastava ikad.

Fotogalerija: TERENSKA NASTAVA AQUATICA I CONTESSA

Ućiteljica Karmen Martinić