Kajkavski dan
Autor: Ivanka Švaljek, 9. 4. 2018.

8. ožujka 2018. godine u našoj smo školi povodom proslave Međunarodnog dana materinskog jezika već tradicionalno obilježili Kajkavski dan.

Obilježavanje Kajkavskog dana započelo je održavanjem nastave na kajkavskom jeziku, a nastavilo se bogatim programom koji su osmislili naši učenici pod vodstvom učiteljice hrvatskog jezika Marijane Ivanković Škrinjar.

Učenice Laura Ferek-Jambrek, Tia Malarić, Lana Broz i Magdalena Guntner na zabavan su nam i duhovit način poručile kako moramo njegovati svoj kajkavski jezik i kako se ne smijemo sramiti govoriti kajkavskim jezikom. Poruke o očuvanju i njegovanju kajkavskog jezika, nakon poučnog igrokaza nastavile su se čitanjem pjesme Stara klet koju je napisala i pročitala Melani Macan, učenica 7. a razreda. Svojim predivnim glasom oduševila nas je učenica Lorena Gotlin otpjevavši nam jednu od najljepših kajkavskih pjesama Oko jedne hiže. Folklorna skupina pod vodstvom učiteljice Dragice Pospiš još nam je jednom pokazala kako vrijedno rade i vježbaju tijekom cijele školske godine. Nakon nastupa Folklorne skupine, učenica 4. c razreda Područne škole Gornja Šemnica Lea Oraić, pročitala nam je pjesmu Kumovina. Drugi igrokaz o problemima moderne zagorske obitelji izveli su nam članovi Dramske skupine, učenici Niko Kovač-Goda, Korina Tušek, Blaž Potočki i Luka Cerovec. Cijeli program uveličao je svojim gostovanjem poznati hrvatski kazališni, televizijski i filmski glumac, Kristijan Potočki. Kristijan Potočki sudjelovao je u intervjuu koji su vodile učenice, članice Novinarske skupine. Što smo o našem gostu saznali iz intervjua, donosimo u nastavku. Naš dragi gost oduševio nas je čitanjem ulomka iz djela Balade Petrice Kerempuha, Miroslava Krleže. Druženje s dragim nam gostom nastavilo se nakon priredbe u školskoj knjižnici. I ove su godine dodijeljene nagrade za najbolju kajkavsku pjesmu i priču, a nagrade je svečano dodijelio Kristijan Potočki. Treće mjesto za pjesmu Zagorska babaroga osvojila je učenica 8. b razreda, Leonarda Jedvaj. Drugo mjesto za pjesmu Zimski den osvojila je učenica 7. b razreda, Ivana Gerić. Prvo mjesto osvojio je učenik 4. a razreda Roko Roca, pjesmom Beli sneg. Još jednom čestitamo nagrađenim učenicima! Učenici 7. a razreda Blaž Potočki i Tin Fruk osmislili su kviz o Kajkavskom danu koji su održali učitelji sa svojim učenicima na nastavi. Naravno, cijeli program Kajkavskog dana ne bi bio moguć bez naših voditelja, učenika 7. a razreda Anamarije Krleže i Tina Fruka. Nadamo se da su se svi prisutni zabavili, nasmijali i naučili nešto novo. Potrudit ćemo se da i sljedeće godine svečano obilježimo Kajkavski dan. Poruku Kajkavskog dana prenijet ćemo stihovima poznate pjesme Kaj, Dragutina Domjanića: „(…) Em nikaj ni slajše, ne čuje se rajše, neg dobri i dragi naš kaj!“

Radujemo se našem zajedničkom druženju i sljedeće godine!

Vidimo se!

Fotogalerija: Kajkavski dan