37. Smotra dječjeg kajkavskog pjesništva „Dragutin Domjanić“, Sveti Ivan Zelina 2017.

U subotu 21. listopada 2017.g. učiteljica Marijana Ivanković Škrinjar i ja, Melani Macan, učenica 7.a razreda, bile smo na 37. Smotri dječjeg kajkavskog pjesništva ,,Dragutin Domjanić“ u Svetom Ivanu Zelini.

Za početak smo bili pozvani kod gradonačelnika na prijem dobrodošlice, a zatim smo mi izvođači otišli na probu.

Prije probe smo se osladili i osvježili grla, a nakon toga je počela priredba.

Nastupala sam šesta po redu od trideset izvođača i kazivala stihove pjesme koju sam napisala, a naziv joj je Stara klet.  Kad su svi završili svoje izvedbe, publika je mogla glasovati na svojim glasačkim listićima tijekom kratke stanke.

Nakon povratka organizirana je dodjela nagrada i zahvalnica svim sudionicima smotre.

Uslijedilo je zajedničko fotografiranje sa žirijem i voditeljem Vidom Balogom, a potom i ručak za sve prisutne.

Nakon ručka prikazan je crtani film pod nazivom ,,Kralj i ptica“.

Na kraju smo otišli kući i tako je završio taj svečan i za mene poseban dan.

Melani Macan, 7. a

Smotra dječjeg kajkavskog pjesništva „Dragutin Domjanić“ u Svetom Ivanu Zelini održana je ove godine 37. put. Na natječaj koji je završio u lipnju pristigle su 523 nove dječje kajkavske pjesme iz 92 hrvatske škole s kajkavskoga govornoga područja,  a sudjelovalo je 450 učenika i  njihova 142 mentora.

Od svih pristiglih radova izabrano je 78 pjesama koje su tiskane u zbirci Da je meni drevo biti, a najboljih trideset poetskih izraza izvedeno je na svečanosti dodjele nagrada 21. listopada 2017. u dvorani Pučkog otvorenog učilišta Sveti Ivan Zelina. Među tih trideset odabranih bila je i pjesma Stara klet naše učenice 7. a razreda Melani Macan koja je pjesmu sama izvela na smotri, a u pozadini je za to vrijeme na projekciji prikazana projekcija s ilustracijom pjesme koju je napravila učenica naše škole Ivana Herak, 7. b,pod vodstvom mentorice učiteljice Martine Zaplatić.

Pjesme je birao stručni sud u sastavu priznatih kajkavologa prof. dr. sc. Jože Skoka, dr. sc. Božice Pažur i dr. sc. Ive Kalinskog. Profesor Skok preminuo je u rujnu ove godine, neposredno nakon što su odabrali radove za zbirku pa smo u uvodnom dijelu svečanosti poslušali  prigodne govore njemu u čast. Središnji dio programa čiji je voditelj bio poznati glumac Vid Balog, obilježile su izvedbe nagrađenih pjesama te glazbeni i scenski program koji su pripremili učenici zelinskih osnovnih škola. Nakon toga slijedilo je proglašenje najboljih pjesama i dodijeljene su vrijedne nagrade učenicima i njihovim mentorima.

Kulturnim sadržajima ispunjen program u novoobnovljenoj dvorani Pučkog otvorenog učilišta Sveti Ivan Zelina završio je projekcijom crtanog filma „Kralj i ptica“, nastalog prema scenariju Hansa Christiana Andersena. Ispunjeni pozitivnim dojmovima i nadahnuti ljepotom kajkavske riječi, vratili smo se svojim kućama.

učiteljica Marijana Ivanković Škrinjar

objavio: Ivanka Švaljek   datum: 24. 10. 2017.

« Listopad 2018 »