« Ožujak 2024 »

Održana 14. smotra učeničkih zadruga Krapinsko-zagorske županije
Autor: Ivanka Švaljek, 15. 5. 2017.

Pohvalnicu za sudjelovanje na četrnaestoj županijskoj smotri učeničkih zadruga KZŽ održanoj u Gornjoj Stubici dobila je učenička zadruga naše škole, odnosno pozvani smo na 29. državnu smotru učeničkih zadruga Republike Hrvatske koja će se održati u Zadru od 3. do 6. listopada 2017. godine.

Županijska smotra održana je 12. svibnja 2017. godine u prostorima Muzeja seljačkih buna, a domaćin je bila Osnovna škola Matije Gupca, Gornja Stubica. Ovogodišnje tema našega štanda bila je „Starinski običaji i zanati.“

Štand su uređivali učenici zadrugari Ana Šemnički, 4.a; Luka Cerovec 6.a; Jelena Puljko 6.b; Nika Horvat, 6.b sa učiteljicama Mrtinom Zaplatić – učiteljica likovne kulture, učiteljicom Ivankom Švaljek – voditeljica učeničke zadruge te asistentica u nastavi Nataša Suntešić.

Na smotri je sudjelovalo 16 učeničkih zadruga. Komisija je ocjenjivala estetski izgled štanda, dokumentaciju – izvješće o radu zadruge za tekuću školsku godinu, korisnost proizvoda, praktičan rad, pisani dokument o postupcima i koracima izvedbe praktičnog rada popraćen fotografijama. Uz to u bodovni prag ulazila je i prezentacija štanda, a to je bio zadatak učenika 6.a Luke Cerovca koji je svojom pričom na kajkavskome narječju osvojio komisiju. Luka je prvo odgovorio na pitanje zašto štand nosi ime „Starinski običaji i zanati.“ Priča je počela sa mjesecom listopadom kada smo imali projekt „Trgatva i lupitva“ na imanju obitelji Cerovec, kako je učenik objasnio po domači kod poštara Štefeka, zatim ulogu lupine (komušine) iz koje smo na radionicama naučili raditi lutke, anđele, košarice, bukete, a od bijelog kukuruza pokazali kako se nekada dobivalo brašno. Koristilo smo ŽERVI vlasništvo obitelji Kiseljak Barušić iz Jazvina. Povezao je to s našim krajem ističući simbole Radoboja, list vinove loze i grb Radoboja (magneti za frižider), bogatstvo našega kraja spominjući rudnik i nalazište sumpora čije boje su istaknute na simbolima. Zatim je spomenuo vanjske suradnike zadruge koji su sudjelovali na radionicama i naučili nas raditi pletene košare – gospodin Ivan Šalković iz Radoboja; lutke, anđele, bukete, košarice, cvjetiće od lupine gđa Anica Vidović iz Jazvina te gđa Anita Stern iz Zagreba (nekadašnja učenica naše škole Anita Lovrenčić).  Samim time pokazali smo dobru suradnju s mještanima našega kraja, dokazali da su bili odlični voditelji radionica jer smo uz njihovu pomoć došli do državne smotre, tj. dobili priliku prezentirati našu školu i mjesto Radoboj u Zadru. Luka je također pohvalio starinski kolač svoje bake Štefice (koruznu zljevku – običnu, ali i koruznu zljevku s cvirkima), a na žaklecima brašna od bijelog kukuruza nalazio se recept za zljevku. Štand je bio obogaćen starinskim plotom na kojem su bili vezanci (rad učitelja Dražena Gerića), košarama, korpama napunjenim klasjem bijelog i žutog kukuruza. Ekološka skupina sa učiteljicoma Sanjom Dunaj pripremila je kukuruz kokičar kojega su uzgajali u našem školskom vrtu, Radobojska škrinjica objedinila je sve proizvode u katalogu proizvoda s cjenikom i brošurom o kukuruzu i menti, dok je mala Ekološka skupina sa učiteljicom Vesnom Horvat pripremila brašno od bijelog kukuruza. Mali folkloraši sa učiteljicom Dragicom Pospiš naučili su nas starinske igre Zdenčeka, Rihtara, Školice, a učenica Ana Šemnički komisiji je prezentirala rad - izrada anđela od lupine. Jelena i Nika opisale su postupak rada s glinom, tj. rad sekcije Mladih keramičara. Luka je na samome kraju istaknuo da imamo i povremene članove zadruge, tj. da su velik broj radova od lupine pripremile učiteljice i učenici iz PO Jazvine, te da je ponosan na temu našega štanda jer mi i svake godine u školi obilježavamo Kajkavski dan gdje posebno ističemo važnost kajkavštine.

Na državnoj smotri učeničkih zadruga Republike Hrvatske u Zadru,  listopad 2017. godine našu županiju će predstavljati UZ iz Gornje Stubice, Zaboka i Radoboja (sukladno kriterijima i dogovoru Podružnice).

Hvala svima na bilo kojem obliku pomoći u radu učeničke zadruge.

Čestitamo svim zadrugarima na postignutom uspjehu!

Fotogalerija: Četrnaesta smotra učeničkih zadruga KZŽ

Voditeljica učeničke zadruge Ivanka Švaljek