« Ožujak 2024 »

Kreativna lektira
Autor: Ivanka Švaljek, 22. 10. 2020.

Učenici osmih razreda interpretirali su lektirno djelo na drugačiji način kako bi dodatno bili potaknuti na čitanje. Bio im je zadan zadatak kojim su dokazali da su kreativni, no osim toga pokazali su i da razumiju sadržaj djela te poruke koje djela prenose čitateljima.

Učenici osmog a razreda čitali su svjetski poznatu knjigu Mali princ, jednu od čitanijih i prodavanijih knjiga svih vremena. U njoj nešto za sebe mogu pronaći svi uzrasti, i djeca i odrasli. Njoj se uvijek vraćamo i većina je ljudi ne pročita samo jednom u životu jer svaki put u njoj pronađe nešto novo. Naši osmaši dobili su zadatak izraditi svoj planet, usmeno ga predstaviti i ispričati što je Mali princ radio na njihovom planetu, čemu su ga podučili. Bilo je raznoraznih planeta: Planet sporta, Planet slova, Poljoprivredni planet, Planet igračaka, Planet emocija, Planet glazbe…Na dodatnoj nastavi hrvatskoga jezika učenici Lana Broz, Niko Kovač-Goda, Dominik Pažameta i Fran Šalković izradili su plakate ilustrirajući motive iz djela (planet, Mali princ, ruža, zvijezde…) i ispisujući mudre misli kojih u čitavom djelu ima mnogo. Planete koje su učenici izradili, instalirali smo uz pomoć učenika Matea Matejaša na strop te sada krase učionicu, kao i plakati.

Učenici osmog be razreda čitali su djelo naše spisateljice Branke Primorac Sasvim sam popubertetio. Njihov zadatak bila je lektira „iz vrećice“. Učenici su ilustrirali prednju stranu vrećicu, a stražnji dio i  bočne dijelove ispisivali su citatima, dijelovima radnje, karakterizacijama likova…Unutar vrećice nalazili su se predmeti/crteži povezani s djelom. Učenici su usmeno predstavili sadržaj vrećice i ispričali u kakvom je odnosu s djelom. Bilo je ovdje raznoraznih predmeta – praznih limenki piva, kave, majica, nakita…Svi zajedno smo se nasmijali i ponovili najznačajnije događaje u djelu.

Rezultate radova naših osmaša možete pogledati u fotogaleriji.

Fotogalerija: Mali princ

Fotogalerija: Sasvim sam popubertetio