Gostovanje u Crnoj Gori

Radobojske  i Desiničke mažoretkinje sudjelovale su od 25. – 30. kolovoza  2019. na međunarodnom Festivalu mažoreta i folklora u Herceg Novom . To je bilo šest predivnih dana u Crnoj Gori.

Prvi dan boravka potekao je u putovanju, smještaju u apartmane te uživanju u kupanju na prekrasnoj plaži Zelenike . Drugi dan smo imali slobodno vrijeme koje smo iskoristili za kupanje i sunčanje,  a predvečerje smo proveli  u razgledavanju Herceg Novog – „grada od skalina“ . Sljedeći dan smo uz kupanje, odradili probu i navečer se predstavili na međunarodnom, festivalu na kojem je sudjelovalo osam država – Rumunjska, Francuska, Poljska,  Slovačka, Mađarska i Hrvatska sa folklornim  društvima  iz Ogulina i Đakova . Defileom folkloraša i naših mažoretkinja, vođenih limenom glazbom iz Mađarske, kroz centar Herceg Novog,  otvoren je 9. ovogodišnji festival. Budući da smo bili jedina skupina mažoretkinja, naši nastupi su  oduševili mnogobrojnu publiku. Žuto – crne uniforme naših mažoretkinja i Desiničkih crvenih , bile su tražene za fotografiranje. Festival je završio zajedničkim plesovima svih izvođača. Plesom i pjesmom ujedinilo se mnogo naroda unatoč razlici u jeziku, vjeri i kulturi. U srijedu  smo brodom obilazili otoke, kupali se u Plavoj špilji i dan proveli na plaži koja je pružala sve ugodnosti ,ali ne i za naš novčanik. Večer je bila ispunjena glazbom , pjesmom i plesom sudionika Festivala. To je bilo zanimljivo druženje i nepoznavanje jezika nije predstavljalo problem.  Sljedeći dan smo brodom obilazili Boku kotorsku i upoznavali njezinu ljepotu  te kulturne znamenitosti starog dijela grada Kotora. Zadnji dan smo uz druženje na plaži, spremali se za povratak. Kao i sve što je lijepo i ovo kratko traje pa je naš boravak u Herceg Novom završio u petak u večernjim satima kad su se okupili svi  sudionici Festivala  i međusobno se darivali, plesali i pjesmom se pozdravili. Ono što treba izdvojiti s ovog festivala je zajedništvo, kultura i ljubav prema tradicijskoj baštini koju su naše mažoretkinje pokazale crnogorskoj publici i narodu jer, ne treba zaboraviti da su promocija mjesta i Udruge koju predstavljamo također i kulturno ponašanje izvan pozornice, a nastup je samo kruna svega . Ponosni smo što su naše djevojke prepoznate kao dobre, snalažljive u svim situacijama, susretljive  i pristojne . Zato ,hvala svima koji su omogućili da se ostvari ovo gostovanje.

Fotogalerija: Gostovanje u Crnoj Gori

Voditeljice Sonja Vukmanić, Dijana Mikša i  Dragica Pospiš

objavio: Ivanka Švaljek   datum: 9. 9. 2019.

« Prosinac 2019 »