ŽIVJETI ZDRAVO

Dana 18. listopada, pedagoginja škole Ivana Trtoman održala je uvodno predavanje o pružanju prve pomoći u školi.

Zatim su djelatnice Gradskog društva Crvenog križa Krapina održale  predavanje o najčešćim ozljedama učenika školske dobi. Predavanje je bilo vrlo poučno i zanimljivo. Kako učiniti reanimaciju, Heimlichov hvat, stavljanje u bočni položaj onesvještene osobe, sve smo to na primjeru mogli vidjeti. Nakon toga slijedila je prezentacija projekta „Živjeti zdravo“ koju je sa svojim učenicima vrlo marljivo pripremala učiteljica kemije Maja Potočki. Ljekoviti pozdrav svima su poželjeli učenici u ime učeničke zadruge „Radobojski guci i trpuci“. Prvo su učenice 8. b razreda Nika Horvat i Jelena Puljko održale zanimljivu prezentaciju o biljnoj vrsti iz porodice makovki,  riječ je o maku. Saznali smo da narodni liječnici preporučuju mak za opuštanje mišića. U sitnom zrnu nalazi se mnoštvo minerala, naročito joda, mangana, magnezija, cinka, kalija i bakra. Najčešće se koristi u bakinoj makovnjači – gibanici i raznim drugim kolačima od maka. „Samo oni koji izdvoje malo vremena mogu otkriti silinu tajnih poruka skrivenih u najmanjem cvjetiću ili samo jednom listu.“

Nakon njih prezentaciju o orašastom plodu lješnjaka prezentirale su Gabrijela Florjan i Anamarija Krleža iz 8.a razreda. Lješnjak je jako dobar antioksidans, snižava razinu kolesterola u krvi, širi krvne žile, bogat omega -3 masnim kiselinama i preporuča se na dan pojesti od 30 do 60 g orašastih plodova. Učenici su izradili i brošure u kojima se nalaze literarni i likovni radovi. U njima se nalaze i još mnoga druga ljekovita svojstva ovih dviju biljaka, pa Vas to možda potakne i da se već iduće proljeće na Vašem dvorištu pronađe posađena sadnica lješnjaka ili će se ljeti na livadama crveniti cvjetovi maka. Učenici su izradili i štand na kojem su se nalazili biljni proizvodi, poput morske soli s ružmarinom i nevenom, kuglice za kupku, lavanda, narukvice od špage, razni biljni čajevi, itd.
Sve dok je trajala prezentacija marljive ruke učiteljice Dijane Šalković i učenica iz Zadruge mijesile su tijesto i za kraj našeg druženja poslužile kiflice od maka i kuglice od lješnjaka. Bile su vrlo ukusne.
Za kraj smo posjetili izložbu kaktusa u atriju škole. Nešto više zanimljivosti o kaktusima ispričala nam je učiteljica Vesna Horvat kojoj je hobi sakupljanje i briga o kaktusima. Da obožava kaktuse, mogli smo vidjeti na prepunim policama i stalcima u atriju škole.

Fotogalerija: ŽIVJETI ZDRAVO

Pripremili učenici: Luka Cerovec, Ena Vuzem, Anamarija Krleža i učiteljica hrvatskoga jezika Mia Mališ.

objavio: Ivanka Švaljek   datum: 19. 10. 2018.

« Studeni 2018 »