TERENSKA NASTAVA UČENIKA VIŠIH RAZREDA U PARK PRIRODE MEDVEDNICU I PARK ZNANOSTI MOKRICE 25.09. 2018.

Učenici viših razreda OŠ Side Košutić Radoboj proveli su utorak na terenskoj nastavi u Parku prirode Medvednica i u Parku znanosti Mokrice.

Peti i šesti razredi posjetili su špilju Veternicu, a sedmi i osmi razredi su posjetili rudnik Zrinski. Svi razredi su posjetili Park znanosti Mokrice.

Sedmi i osmi razredi su zajedno sa svojim učiteljima krenuli autobusom preko Pile prema planinarskom domu Grafičar, te zatim pješice do rudnika Zrinski. U blizini planinarskog doma Grafičar nalazi se područje zvano Rudarski vrt na kojem se od davnina rudarilo u potrazi za plemenitim kovinama. Rudnik Zrinski otvoren je u 16. stoljeću, kada je na području Rudarskog vrta pronađen galenit, olovni sjajnik, u kojem kao primjesa dolazi srebro. Vlasnici rudnika, članovi obitelji Zrinski su polovicom 17. stoljeća obustavili proizvodnju. Djelatnici Parka prirode Medvednica 2004. godine uredili su rudnik za posjetitelje. Rudnik Zrinski je zbog svoje vrijednosti 2006. proglašen zaštićenim kulturnim dobrom Republike Hrvatske.

Peti i šesti razredi su se uputili autobusom preko Podsuseda te Zelenom magistralom prema Ponikvama, te planinarskom stazom do PD Glavica. Nakon kraćeg odmora uputili su se prema špilji Veternici gdje su saznali da je Veternica jedno je od najbogatijih nalazišta špiljskog medvjeda (Ursus spelaeus) te druge pleistocenske faune (kirhberški nosorog, golemi jelen, leopard, špiljski lav)

U špilji Veternica  nađeni su ostaci ognjišta i brojni artefakti (kameno oruđe i oružje) koje je pripadalo suvremenicima krapinskog neandertalskog pračovjeka, čija starost je utvrđena na oko 40 000 godina. Špilja Veternica služila je paleolitičkim lovcima kao sklonište ili boravište. U mlađim naslagama Veternice (neolitik, brončano doba) nađeno je nekoliko dobro očuvanih lubanja vrste Homo sapiens, te fragmenti keramike i zemljanih posuda, ukrasa itd., što svjedoči o postojanju “grobnice iz neolitika”. Isto tako, nađeni su neki predmeti iz rimskog doba (svjetiljka uljanica, kopča rimskog vojnika, novčići). Velika biološka vrijednost Veternice leži u činjenici da špilju naseljava čak 14 zaštićenih vrsta šišmiša, te nekoliko rijetkih i endemskih vrsta podzemnih beskralježnjaka.

Nakon razgleda Parka prirode Medvednica, učenici su se uputili u Park znanosti  gdje su razgledali i isprobali eksponate, od kojih svaki pokazuje i dokazuje zanimljive pojave iz područja fizike, astronomije, geografije i psihologije. Nakon razgleda Parka znanosti vratili smo se kući u Radoboj.

Fotogalerija: TN Medvednica

Magdalena Želimorski

objavio: Ivanka Švaljek   datum: 2. 10. 2018.

« Studeni 2018 »