Treće mjesto na Županijskom natjecanju iz informatike

Danas, 9. veljače 2018. u OŠ Konjščina održano je Županijsko natjecanje iz informatike INFOKUP 2018.

Našu školu predstavljala je učenica 8.b razreda Monika Cerovski u kategoriji Razvoj softvera. Komisiji je prezentirala svoj rad - 3D karta Radoboja. Prvo je objasnila  što je Blender, što Blend4Web - alate koje je koristila u radu, zatim ideju projekta - mjesto u kojem živi i pohađa osnovnu školu - Radoboj.

Istaknula je bogatstvo povijesnih znamenitosti  kao što je rudnik, nalazište sumpora, fosili (list vinove loze, leptir, …),  nalazište orhideja što znači da predstavlja velike mogućnosti za razvoj turizma koji je već dosta napredovao.

3D karta  turistima bi olakšala snalaženje i kretanje mjestom na moderniji način, a učenica također smatra da će mnoge turiste privući brza punionica za električne automobile.

"Danas je najpoznatiji preglednik karata „google earth“ ali nažalost godinama po mome mišljenju „ponavlja iste greške“ (zastarjela snimka Radoboja iz 2012., …) koje sam odlučila ispraviti svojim radom te pokazati kako je moguće napraviti 3D prikaz uz informacije i suvremeniji način kretanja po virtualnom mjestu. Pošto je moje mjesto turistički vrlo razvijeno odlučila sam pomoći u razvoju turizma te ga učiniti suvremenijim. Osim programiranja bavim se i umjetnošću pa mi je ovaj projekt pružio šansu da se još bolje upoznam s korištenjem virtualnih načina za izradu skulptura (zgrada, drveća, lampi,  … i još mnogo detalja)."

Slijedio je prikaz koncepta i razrade projekta, prvo su zgrade Muzej Radboa za što je koristila  Blender te se potrudila staviti čim više detalja kako bi karta bila što više realna. Potom je zgrada Zavičajne zbirke - javna ustanova za upravljanje zaštićenim dijelovima KZŽ. Slijedio je rad na detaljima (drvo, lampa), a poseban je naglasak na punionici za električne automobile.

Objasnila je kako koristiti aplikaciju, tj upute za rad:

1. Kretnja

• W, A, S, D

2. Okret ili rotacija

• Strelice (gore, dolje, lijevo, desno)

Po završetku izlaganja, pokrenula je aplikaciju i pokazala 3D kartu svoga mjesta naglasivši mogućnost nadogradnje aplikacije (planovi naše Općine u budućnosti (Hiža zagorskih štruklji, Hiža vinove loze što je za sada samo tekstualno popratila), a posebno je istaknula izbornik Zašto posjetiti Radoboj?

Dođite, posjetite naš kraj, a Moniki čestitke na velikom trudu, zalaganju i ideji o promicanju svoga mjesta što je i prepoznala komisija koja je prva tri rada poslala na Državno natjecanje.

Fotogalerija: Razvoj softvera: 3. mjesto na Županijskom natjecanju

Učiteljica informatike Ivanka Švaljek

objavio: Ivanka Švaljek   datum: 9. 2. 2018.

« Listopad 2018 »